Ilustračná fotka: pani Valkovská pri vyschnutých pajaseňoch
Pani Ildikó Valkovská zo Stredy nad Bodrogom dostala rozhodnutie o tom, že musí odstrániť invázne rastliny, konkrétne pajaseň žliazkatý zo svojho vinohradu, z plochy 98 árov v termíne od 15. júla do 15. septembra 2023.
V rozhodnutí bolo napísané, že má pajaseň odstrániť injektážou herbicídu do kmeňa a až po vyschnutí odstrániť výrubom.
Aby túto úlohu mohla uskutočniť, tak si musela najprv kúpiť ručnú vŕtačku, 10 ml striekačky a herbicíd. Herbicíd si do striekačiek pripravovala už doma, a tak už priamo v teréne realizovala injektáž, čím zefektívnila celú prácu. Stromy s hrúbkou viac ako 40 cm navŕtavala niekoľkými dierami po obvode a z tenších kmeňov iba olúpala kôru z 1/3 a túto plochu následne potrela herbicídom.
Po navŕtaní niekoľkých dier, zistila, že herbicíd z dier vyteká a tak si začala na internete zisťovať podrobný postup. Nakoľko na slovenských stránkach sa nevedela dopátrať žiadneho podrobného návodu, tak vďaka svojej znalosti maďarčiny a nemčiny sa vedela dostať na stránky NP Hortobágyi a NP Bavorský les, kde boli obrázky aj videá s návodmi na odstraňovanie inváznych rastlín. V oboch sa stretla s podobným problémom, že z niektorých stromov herbicíd vytekal. Boli tam viaceré odporúčania, ako to vyriešiť. Najprv používala na zalepenie diery po aplikácii herbicídu plastelínu, ale aj tú vedeli niektoré stromy vypudiť. Nakoniec podľa návodu z NP Bavorský les namiesto plastelíny použila silikónovú vytláčaciu pištoľ.
Každý jeden navŕtaný strom bol farebne označený, aby mohla skontrolovať, či herbicíd zabral alebo nie.
My sme boli urobiť fotodokumentáciu označených stromov v apríli 2024, keď sa už začalo všetko zelenať a bolo pekne vidieť, že pajasene u pani Valkovskej sa vôbec nezelenajú.
Je zvláštne, že dôchodkyňa dostala takéto prísne rozhodnutie, kedy v termíne dvoch mesiacov mala odstrániť stovky stromov pajaseňa žliazkatého z takmer 1 ha plochy v 1. stupni ochrany. Nejde o to, že by to odstrániť nemala, ale jej 1 ha vinohradu je iba malý ostrovček v mori pajaseňov na okolitých parcelách, ktoré patria rôznym súkromníkom, ALE AJ ŠTÁTU!!!!
Pani Ildikó Valkovskej veľmi ďakujeme za zodpovedný prístup, ale aj za upozornenie, že nikde na slovenských stránkach sa nedá nájsť podrobný popis aplikácie herbicídu do kmeňov inváznych drevín a takisto za sprostredkovanie informácie, že keď z niektorých stromov herbicíd vyteká, tak sa v zahraničí používa plastelína alebo ešte lepšie výsledky sú s použitím silikónu.
Článok je zverejnený so súhlasom pani Valkovskej.
Text a foto: RNDr. Martina Lukáňová