Stručne o regulácii riek

 

Väčšina riek na Slovensku je zregulovaná a znečistená. Korytá sú napriamené, rieky nevytvárajú meandre, ale voda rýchlo odteká preč.
V dobrom stave nie je až 46 % slovenských tokov. Nehodnotí sa pritom len znečistenie, ale aj to, ako sme rieky a potoky zmenili –vyrovnávaním a vytváraním bariér.

Regulácia tokov spôsobuje, že sa z nich a ich okolia vytráca život, bariéry zabraňujú migrácii rýb. V upravenom toku chýbajú úkryty, miesta s hlbokou vodou, upravené brehy sťažujú prístup k vode pre živočíchy.  Vyrúbaním brehovej vegetácie dochádza k prehrievaniu vody, k premnoženiu siníc a rias a následne k úhynom rýb.

Zregulované toky urýchľujú odtok vody a tým sa zvyšuje riziko sucha. Pri povodniach sa zasa zvyšuje riziko povodne nižšie po toku.

Ptačí park Josefovské louky vytvorilo vhodnú pomôcku na znázornenie toku regulovanejneregulovanej rieky. Je to výukový model pre verejnosť a školy ako sa správa zregulovaný a nezregulovaný tok v mestách a krajine.

Je tu názorne ukázaná potreba revitalizácie riek kvôli predchádzaniu povodniam a zároveň na zadržanie vody v krajine. Revitalizácie riek a mokradí sú zvlášť dôležité v období klimatickej zmeny.

Ministerstvo životného prostredia v rámci Plánu obnovy a odolnosti vytipovalo úseky riek, vhodných na renaturáciu.

Dokopy má ísť o 97 kilometrov vodných tokov. Týka sa to napríklad rieky Latorica, ktorá prirodzene meandrovala, no v 70. rokoch minulého storočia bola napriamená do hlbokého kanála. Hladina podzemnej vody v okolí v dôsledku toho klesla a Východoslovenská nížina, kedysi úrodné územie, má dnes problém s prístupom k podzemnej vode.

V súčasnosti sa pripravuje štúdia realizovateľnosti revitalizácie Latorice, ktorá by mala ukázať, ako vrátiť rieku do pôvodného koryta.