Väčšina riek na Slovensku je zregulovaná a znečistená. Korytá sú napriamené, rieky nevytvárajú meandre, ale voda rýchlo odteká preč.
V dobrom stave nie je až 46 % slovenských tokov. Nehodnotí sa pritom len znečistenie, ale aj to, ako sme rieky a potoky zmenili –vyrovnávaním a vytváraním bariér.
Regulácia tokov spôsobuje, že sa z nich a ich okolia vytráca život, bariéry zabraňujú migrácii rýb. V upravenom toku chýbajú úkryty, miesta s hlbokou vodou, upravené brehy sťažujú prístup k vode pre živočíchy. Vyrúbaním brehovej vegetácie dochádza k prehrievaniu vody, k premnoženiu siníc a rias a následne k úhynom rýb.
Zregulované toky urýchľujú odtok vody a tým sa zvyšuje riziko sucha. Pri povodniach sa zasa zvyšuje riziko povodne nižšie po toku.
Ptačí park Josefovské louky vytvorilo vhodnú pomôcku na znázornenie toku regulovanej a neregulovanej rieky. Je to výukový model pre verejnosť a školy ako sa správa zregulovaný a nezregulovaný tok v mestách a krajine.
Je tu názorne ukázaná potreba revitalizácie riek kvôli predchádzaniu povodniam a zároveň na zadržanie vody v krajine. Revitalizácie riek a mokradí sú zvlášť dôležité v období klimatickej zmeny.
Ministerstvo životného prostredia v rámci Plánu obnovy a odolnosti vytipovalo úseky riek, vhodných na renaturáciu.
Dokopy má ísť o 97 kilometrov vodných tokov. Týka sa to napríklad rieky Latorica, ktorá prirodzene meandrovala, no v 70. rokoch minulého storočia bola napriamená do hlbokého kanála. Hladina podzemnej vody v okolí v dôsledku toho klesla a Východoslovenská nížina, kedysi úrodné územie, má dnes problém s prístupom k podzemnej vode.
V súčasnosti sa pripravuje štúdia realizovateľnosti revitalizácie Latorice, ktorá by mala ukázať, ako vrátiť rieku do pôvodného koryta.