Rod POHÁNKOVEC

Fallopia sp. – zahŕňa druhy pohánkovec japonský (Fallopia japonica), pohánkovec sachalínsky (Fallopia sachalinensis) a pohánkovec český (Fallopia x bohemica).

Konkurencieschopnosť pohánkovca – falopie, krídlatky oproti miestnym druhom rastlín spočíva v ich vzraste (sú nadrozmerné), rýchlo sa šíria podzemkami i semenami a v priebehu krátkeho obdobia sú schopné vytlačiť akýkoľvek miestny druh. Nakoľko nemajú prirodzeného nepriateľa v Európe (parazity, predátori, rôzne ochorenia), nemajú problém v šírení. V mieste pôvodu – Japonsko – sa vyskytuje hmyz Aphalara itadori (webové stránky TU) požierajúci túto rastlinu a tým sa jej výskyt v Japonsku udržuje na prijateľnej úrovni.

Zmenou obhospodarovania krajiny, na Východoslovenskej nížine najmä vytváraním umelých ekosystémov viazaných na činnosť človeka ako sú skládky odpadov, rumoviská, polia, cesty, okolie železníc,  a tiež prirodzenou cestou šírenia pozdĺž vodných tokov, zmenou klímy sa ich invázne šírenie odzrkadľuje vo vysokej miere.

Niektoré lokality výskytu na Dolnom Zemplíne:

katastrálne územie: Bačka, Boťany, Zemplín, Malá Tŕňa, Cejkov.

Pohánkovec je veľmi ťažké odstrániť. Väčšinou sa používajú mechanické a chemické spôsoby (webová stránka TU) , prípadne si naštudujme, ako ho využiť v náš prospech (webové stránky viď nižšie).

https://www.zahrada.sk/magazine/ocarujuca-medonosna-ale-invazna-kridlatka-nezvany-host-ktoreho-sa-tak-lahko-nezbavite

https://www.blog.eugenika.sk/2019/04/25/zakazana-rastlina/

https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/kere/2154-kridlatka-japonska-ucinky-na-zdravi-pouziti-vyuziti-uzivani-pestovani

http://www.casopisveronica.cz/clanek.php?id=1903

https://zahrada.artmama.sme.sk/ovocne-zahrady/pohankovec-japonsky

https://sk.wikipedia.org/wiki/Poh%C3%A1nkovec_japonsk%C3%BD

http://www.japaneseknotweedremovaluk.com/faqs-japanese-knotweed/far-japanese-knotweed-rhizomes-roots-go/

text: PaedDr. Miroslava Birošová

foto: Ing. Miroslava Džuganová a internet